Zatiaľ čo slovenské tenisové reprezentantky po víkende čakajú na konferenciu v auguste, kapitánka Veľkej Británie vrhla do médií vlnu kritiky. Podľa nej Medzinárodná tenisová organizácia ITF, ktorá zaštiťuje Fed Cup a Davis Cup, dáva prednosť tej mužskej súťaže, kde sústredí čas a energiu na reformu tohto turnaja. To isté by sa podľa nej malo diať aj vo Fed Cupe.

tenis

Veľká Británia nepostúpila ani po tomto víkende do Svetovej skupiny, keď prehrala v baráži s Japonskom 2:3. Obe tímy mali v nominácii silné hráčky, na strane Japonska to bola Naomi Osaková, aktuálne 22. najlepšia hráčka sveta a Kurumi Nara (WTA rebríček 102.), na strane Veľkej Británie Johanna Kontaová, ktorá je o jednu priečku horšia ako japonska jednotka, a taktiež Heather Watsonová (77.). Do tímov boli nasadené aj špecialistky na štvorhru, domáce Japonky mali Miyu Kato (50.) a Makoto Ninomiya (40.), Britky predstavovala za štvorhru Anna Smith (48.).

tenisák

Pre Veľkú Britániu vybojovala dva body favoritka svojich dvojhier Johana Kontaová, avšak v nedeľu bola nominovaná aj do rozhodujúcej štvorhry, ktorú až tak dobre nezvládla. Napriek tomu, že mala pri sebe silnú spoluhráčky, Japonky bojovali statočne a vyhrali po setoch 3:6, 6:3 a 6:3.

Ženská tenisová reprezentácia Veľkej Británie tak nepostúpila do 2. svetovej skupiny Fed Cup od roku 1993 a aj na ďalšiu sezónu ostáva v 3. divízii.
Rovnako ako aj naším reprezentantkám, ktoré prehrali s Bieloruskom o 1. svetovú skupinu, aj Britkám by pomohlo ak by na augustovej konferencii ITF odsúhlasili návrh, ktorý udáva, že 1. svetová skupina bude mať od novej sezóny 16 tímov, podobne ako Davis Cup. Tým by sa Slovenky posunuli do najvyššej skupiny, Britky by sa ocitli v 2. svetovej skupine.

kurty

ITF predstavila vo februári tohto roka plány na nový formát Davis Cup. Pre slovenských tenistov začal platiť hneď v prvom dueli proti … (2:3), keď sa hralo už len počas soboty a nedele. Dovtedy platilo vrchné kategórie hracie dni piatok, sobota, nedeľa; teraz to platí len pre svetovú skupinu.