Chryzantémy sa mnohým ľuďom automaticky spájajú s dušičkami a cintorínom. Málokto však vie, že tieto kvety sa na Ďalekom východe pestujú viac než tri tisíc rokov a Japonci ich prijali za svoje národné kvetiny. Na Slovensku sa objavili takmer pred dvesto rokmi a svoje uplatnenie našli práve ako dekorácia na spomínaných hroboch. Pestovať ich ale môžete aj v záhrade, ako súčasť okrasnej záhradky, pretože ide o jeden z najrozmanitejších druhov, čo sa farieb, tvarov a veľkostí týka.
Viacero využití
Chryzantémy vypestované vo vlastnej záhrade môžete využiť hneď viacerými spôsobmi. Prvým je samozrejme ich okrasná funkcia. Okrem toho ich však môžete na jeseň vykopať a použiť na dušičky. Ich ďalšou výhodou je, že po odstrihnutí vydržia vo váze až tri týždne, takže sa ideálne hodia ako dekorácia do domácnosti.
Výber tej správnej odrody
Na výber máte takzvané drobnokveté a veľkokveté odrody. Prvé spomínané sa do okrasnej záhrady hodia najviac, pretože bohato kvitnú a navyše poznáme druhy s plnými aj jednoduchšími kvetmi. Na rozdiel od veľkokvetých sú odolnejšie voči mrazom, ktoré sa môžu objaviť koncom jesene. Najlepšie je, ak ich posadíte na slnečné miesto. Obľubujú ťažšie a priepustné pôdy, bohaté na humus. Na jednom mieste ich môžete pokojne pestovať aj niekoľko rokov. Ak si však po čase všimnete, že rastlinky chradnú, je potrebné ich skoro na jar presadiť na iné miesto.
Veľkokveté odrody sú, ako nám už ich názov napovedá, o čosi väčšie. Záhradku nám síce skrášlia, vyžadujú si však omnoho viac starostlivosti. Ich najväčšou nevýhodou je, že nie sú odolné voči mrazom. Na jeseň po ich odkvitnuté, alebo zrezaní, je preto nutné vykopať korene. Tie môžete zasadiť do kvetináčov a uložiť do chladnejšej miestnosti, kde však nesmie mrznúť. Druhou možnosťou je, že ich odložíte do pareniska, ktoré však musí byť dostatočne chránené pred mrazom. Veľkokveté odrody sú vhodné najme na rez do kytíc. Stanovište a potreby na pôdu, sú podobné ako pri drobnokvetých odrodách.