Ľudia sa už odpradávna snažili merať čas a používali k tomu rôzne spôsoby. Veľmi známe sú solárne hodiny, ktoré ako atrakciu nájdeme, kde tu, ešte aj dnes v exteriéroch, samozrejme, no existovali aj vodné hodiny alebo ohňové hodiny, na ktoré často slúžila napríklad sviečka. Mechanické hodiny začali postupne vznikať niekedy v 14. storočí a fungovali na závažie. Neskôr vznikli aj kyvadlové hodiny a vežové hodiny. Prvé vreckové hodiny by sa mali datovať na rok 1510, kedy ich zostrojil norimberský hodinár P. Henlein. Hodinárstvo sa stalo prestížnym remeslom až do doby vzniku prvých tovární na výrobu hodiniek. Bolo to niekedy začiatkom 19. storočia, a to najmä vo Švajčiarsku. Vzniklo tam viacero firiem na výrobu hodiniek, ktoré existujú väčšinou až dodnes a pýšia sa krásnymi modelmi, ako je napríklad Tissot, Certina a podobne. Zaujímavé je, že náramkové hodiny pôvodne vznikli údajne ako dámske hodinky, niekedy začiatkom 20. storočia. Odvtedy sa dizajn a vývoj hodiniek rozvíja až dodnes.

dámské hodinky

Súčasnosť a nosenie hodiniek

V súčasnosti sú aj po tak dlhej dobe hodinky stále symbolom prestíže a spôsob, ako zdokonaliť svoj imidž. Dnes sa na trhu s hodinkami podieľajú mnohé firmy. Luxusné a prestížne značky, ako je Rolex a Omega, stoja niekde na vrchole ľadovca. Veľmi úspešné sú aj hodinárske firmy s históriou a tradíciou Švajčiarska, ako je napríklad Tissot, ktorému sa tiež veľmi dobré darí a teší sa veľkej obľube v portfóliu – pánske hodinky, no i dámske, samozrejme.

stříbrné hodinky

Trendy pre rok 2023

I keď niekedy je trendy veľmi ťažké predpovedať, v oblasti náramkových hodiniek ich má byť viacero. Naďalej budú zrejme viesť smart technológie a ich inteligentné hodinky rôznych značiek, od najlacnejších až po komplikovanejšie a drahšie kúsky. Štýl bude priať minimalizmu, športovému dizajnu a eko materiálom.