Banány sú odjakživa považované za jedny z najzdravších ovocí. V čom teda pomáhajú udržiavať náš organizmus zdravý a fit?

Skvelý na chudnutie – znižuje chuť do jedla
Banány majú relatívne nízky obsah kalórií, pričom priemerný banán obsahuje približne 100 kalórií. Banán v sebe obsahuje škrob a pektín, ktoré napomáhajú kontrolovať hladinu cukru. Pektín je rozpustné vlákno, ktoré podporuje pocit plnosti a taktiež napomáha spomaľovať trávenie.

banán

Znižujú krvný tlak
Banány sú veľmi bohaté na rôzne druhy živín, predovšetkým draslík. Je vedecky dokázané, že práve draslík je významným pomocníkom v boji proti vysokému krvnému tlaku. Draslík pomáha regulovať funkciu srdca a rovnováhu tekutín, čo je tiež dôležitý faktor v rámci regulácie krvného tlaku. Priemerná veľkosť banánu obsahuje 440 mg draslíka, pričom odporúčaná denná dávka je približne 400 mg.

Banány na žalúdočné vredy
Vzhľadom na vysoký obsah pektínu v banánoch sú veľmi upokojujúce pre náš tráviaci trakt. Pektín pomáha normalizovať funkciu čriev. Banány v sebe obsahujú zlúčeniny, ktoré pomáhajú eliminovať škodlivé baktérie ako Helikobakter Pylori, ktorá je zodpovedná za väčšinu žalúdočných vredov.

Bojujú proti rannej nevoľnosti
Banány sú bohaté na vitamín A, B6, vlákninu, vitamín C, horčík a už spomínaný draslík. Práve nedostatok vitamínu B6 v strave spôsobuje u ľudí podráždenosť, celkovú slabosť a nespavosť. Banány sú preto vhodné aj pre ženy trpiace rannými nevoľnosťami.

Robia nás šťastnejšími
Banány obsahujú tryptofán – aminokyselinu, ktorá sa premieňa na serotonín. Serotonín, nazývaný aj hormón šťastia, je zodpovedný za to, že sa cítime šťastnejší, Serotonín podporuje pozitívnejšiu náladu. Konzumácia banánov teda povedie k zvýšeniu hladiny serotonínu, čo v konečnom dôsledku spôsobí, že sa budeme cítiť lepšie a spokojnejšie.

banánek

Náhrada za mrkvu
Vo všeobecnosti je známe, že ak chceme mať zdravé oči, musíme jesť mrkvu. Banán vďaka obsahu vitamínu A je skvelou náhradou, ktorá podporuje dobré videnie.