Pokiaľ vlastníte motocykel, respektíve motorku, kvalitná moto prilba by mala byť základným prvkom výbavy. Toto tvrdenie nie je len akýmsi bezduchým klišé, ale za jeho váhu vravia aj štatistiky poukazujúce na to, že kvalitná prilba zabráni až 88% poranení hlavy a v prípade vážnej nehody s možnými smrteľnými následkami zachráni život až 50% motoristom. A hádam nemusíme pripomínať fakt, že povinné nosenie prilby na motorke nám ukladajú i cestné zákony EÚ. Vsadiť na kvalitný bezpečnostný prvok v podobe prilby by sme však mali predovšetkým z vlastnej iniciatívy a ochrane nášho zdravia, v nejednom prípade života.

helma

Skúsme sa tak v stručnosti pozrieť na to, aké motoprilby náš trh ponúka, respektíve rozdelíme ich na niekoľko podstatných kategórií, na základe čoho je výber špecifickejší a dokáže sa prispôsobiť nielen bezpečnostnej stránke, ale aj tej praktickej a komfortnej.

Praktická prilba na skúter je vhodná k jazde na menších, pomalších motocykloch, zvyčajne pri bežnej jazde mestom. Je otvorená, relatívne ľahká a disponuje plexi.
Hmotnosťou ľahšie sú tiež prilby na štvorkolky, ktoré sú podobné tým motokrosovým, okrem ochrany brady a zvihnutého šiltu poskytujú aj plexi.
Maximálnu ochranu brady poskytnú motokrosové prilby vhodné do najnáročnejšieho terénu, špecifickým znakom je zdvihnutá brada, horný šilt a pri očiach voľný priestor, ktorý treba pokryť špeciálnymi motokrosovými okuliarmi.
Známe integrálne sú charakteristické svojou veľmi spoľahlivou konštrukciou, ktorá pokryje nielen celú hlavu, ale i tvár vrátane brady. Sú tak vhodné pre jazdu na rýchlejších, športových motorkách, kedy nebude prekážkou ani zvýšená rýchlosť a nárazovosť vetra.

motocross

Výklopnéposkytujú v podstate podobne spoľahlivú a bezpečnostnú konštrukciu ako „integrálky“, no prednú časť je možné hocikedy vyklopiť, čiže okrem ochrany ponúkajú aj praktické ovládanie.
Cestovnésú takisto vhodné pre rýchlejšiu jazdu, nakoľko disponujú skvelou aerodynamikou a okrem hlavy chránia takisto bradu aj oči.
Retro je kategóriou, ktorá poskytuje zaujímavé, dizajnovo legendárne prevedenie, prevažne sú výklopné alebo priamo otvorené.