Meniče, striedače, alebo takzvané invertory napätia sa dajú spoľahlivo využiť všade tam, kde nemáte pri sebe prístup k bežnej elektrickej zásuvke. Na základe toho nás napadne veľa funkčných spôsobov, prečo a k čomu sa dá menic napätia použiť. Táto vecička predstavuje univerzálne využitie.

elektrické stožiare

Môžeme povedať, že ide o praktickú elektrickú zásuvku, hoci nie doslova. Je to prenosný invertor alebo menič, ktorý vám dokáže premeniť jednosmerný prúd na striedavý. Striedavý prúd (220 V) je vlastne špecifický pre bežné zdroje, ktoré sa nachádzajú napríklad vo vašej domácnosti. To znamená, že vďaka takýmto striedačom dokážete napojiť klasické elektrospotrebiče, spomeňme napríklad mikrovlnnú rúru, chladiaci box, varič, ale aj televíziu, prehrávače a podobne. V stručnosti dokážeme zapojiť užitočnú ako aj zábavnú elektroniku aj tam, kde nie je k dispozícii elektrický zdroj so striedavým 220 V napätím.

Dnešná doba je ale špecifická prenosnými zariadeniami a tým, že ich využívame takmer nonstop, aj keď sme na cestách. Lenže aj tieto zariadenia, konkrétne ich batérie majú svoju životnosť a potrebujú sa pravidelne nabíjať. Týmto požiadavkám sa prispôsobili aj moderné meniče, čo disponujú USB portom, vďaka ktorému je možné nabiť napríklad váš smartphone, tablet alebo MP3/MP4 prehrávač.

mobil, nabíjanie

Pri výbere meničov sa môžeme stretnúť s ich rozdelením podľa typu sínusoidy. Tá môže byť čistá alebo modifikovaná.

Pokiaľ máte v pláne využívať invertor na napájanie bežných elektrospotrebičov, v tomto smere sa môžete orientovať na meniče s modifikovanou sínusoidou, ktoré vás vyjdú lacnejšie a budú spoľahlivo plniť svoju funkciu. Drahšie modely s čistou sínusoidou sú určené skôr pre napájanie lekárskych a meracích prístrojov, pri akých je veľmi dôležitá ich presnosť.

Meniče napätia sa nesmú kombinovať s inými zdrojmi striedavého napätia alebo s inými meničmi.