Spoločnosť Waymo začal testovať svoje prestavané vozidlá v štáte Arizone od roku 2017, aby zdokonaľoval svoj systém. Obyvatelia však svoj nesúhlas vyjadrujú so zvláštnym spôsobom. Polícia zaznamenal prívaly frustrovaných ľudí vo Fénixe (hlavné mesto Arizony), ktorí prítomnosť autonómnych vozidiel odmietajú. Pocity zo skutočného šoférovania sú nenahraditeľné, zrejme obyvatelia nechcú prísť o zážitok zo skutočného šoférovania.

vozidlo
 
Sumár poukazuje na odpor.
Evidujú najmenej 21 prípadov, keď bola privolaná policajná hliadka kvôli útokom na tieto autá alebo v prípadoch, keď útočník ohrozoval bezpečnosť vodiča či posádky. Prepichali pneumatiky, vytiahli zbrane na autá Waymo, dokonca jedna správa opisuje situáciu, keď muž stál pred autom a blokoval cestu vlastným telom, kým privolaná policajná hliadka neprišla.
 
Kto privolal políciu?
V každom vozidle je prítomný vodič aj vtedy, keď auto sa riadi pomocou autopilota. Auto totiž sám nevie hlásiť nehody, ani incidenty. Teda zatiaľ. Podľa spoločnosti sú vodiči poučení, aby  kontaktovali políciu v akejkoľvek situácii, keď sa cítia v nebezpečenstve alebo ich niekto ohrozuje. Pre Waymo je bezpečnosť prioritou: udržanie bezpečnosti svojich vodičov, pasažierov a verejnosti.
 
Ako vnímajú technológie ostatní ľudia?
Arizovania vítajú, a sú nadšení z príchodu tejto technológie, uvádza spoločnosť.
 21 policajných záznamov, ktoré každý policajný útvar dostáva denne, hovoria niečo iné. Napriek tomu Waymo naďalej očakáva pozitívne reakcie na príchod nových technológií, ktoré pre rýchlo rastúce spoločnosti by mali prinášať osoh.
V niektorých mestách Kalifornii vítajú luxusné autonómne autobusy na prepravu pracovníkov z ich bydliska do firemných areálov.
Taxikári však po celom svete protestovali proti rýchlemu rozširovaniu taxi služieb názvom Uber. Pochopiteľne. Niektorí by prišli o prácu.
 
Nepozornosť vodiča?
Niektoré incidenty s vozidlami spôsobili vodiči (nedostatočné venovanie jazde počas testovania) rovnako v Arizone ako v Kalifornií.
V niektorých prípadoch by konal aktivovaný autopilot bezpečnejšie.
Tieto autá totiž analyzujú dopravné situácie podrobne. Sledujú dopravné značky, svetelné signalizácie, predpisy, zisťujú polohy účastníkov premávky a podľa výsledkov zvolí, ako bude pokračovať v jazde.
 Stále však je čo zlepšovať, totiž tieto autá spôsobili aj smrteľne nehody:

bmw

  •  zrazil cyklistu, pretože na začiatku nevedel systém rozoznať prekážky,
  •  v máji 2018 zrazil človeka, ktorý tlačil Bicykel na priechode pre chodcov v noci. Infračervené snímače by mali auto zastaviť, no nestalo sa tak. Ani dohliadajúci vodič nevedel reagovať, pretože chodec nevnímal autá.

 
Spoločnosť Waymo napriek útokom a nehodám spustil svoju prvú komerčnú autonómnu taxislužbu v Arizone pod názvom Waymo One.
Taxíky privoláte pomocou aplikácie Waymo, zadáte destináciu kam chcete ísť a taxík vás zavedie do cieľa cez najkratšie alebo najrýchlejšie trasy. Platíte presne podľa najazdených kilometrov.
Dúfajme, že nehody pritom klesnú.