Kým začnete…
Majitelia chát v blízkosti jazier majú oveľa jednoduchší prístup k vode, bez dlhého cestovania ju majú rovno pod nosom. Môžu si tak vychutnať plávanie, ale aj rôzne druhy vodných športov a nestráviť pritom hodiny v aute a lebo v autobuse. Jedným z bonusov je aj možnosť vybudovať si pri chate mólo, no predtým, než tento nápad zrealizujete, treba rátať s množstvom povolení, ktoré na jeho vybudovanie budete potrebovať. A s tým, samozrejme, aj s kopou trpezlivosti. Vybaviť si musíte povolenie na stavbu móla, kópiu z katastra, nákres projektu, list vlastníctva či vyjadrenie Štátnej plavebnej správy a podobne.

přístav

Materiály vhodné na stavbu
Ak ste túto peripetiu zvládli, môžete začať s vyberaním materiálu na samotnú stavbu. Ideálne je, ak použijete materiály šetrné k prírode a spracované takisto ekologickým spôsobom. To znamená, že nestačí len zoťať stromy v najbližšom lese a natrieť ho látkou proti nasiakaniu vodou. Je to trochu zložitejšie. Všetky prostriedky, ktoré v súvislosti s mólom použijete, tiež musia spĺňať požiadavky na ekológiu, v tomto prípade s ohľadom na ryby, ktoré vo vode žijú či na ľudí, ktorí budú v jazere plávať a kúpať sa.

Bezpečnosť sa skrýva v detailoch
Drevo, vhodné na takéto použitie, musí byť odolné voči rozkladu vo vode s výdržou niekoľko desiatok rokov. Patrí sem agát alebo dub, po zbavení kôry ich použite vo forme opracovaných hranolov. Podlahu môžete vyhotoviť z rovnakého druhu dreva, do úvahy pripadá aj kompozitný materiál. Spoje výborne držia, ak použijete nerezové spojovacie materiály, a takisto sú dôležité aj ostatné bezpečnostné prvky, ktoré musia vydržať aj v mokrom prostredí a odolať korózii. K mólu budete potrebovať aj zábradlie, je len na vašom rozhodnutí, či zvolíte nerezové alebo drevené.

loďka

Poraďte sa s odborníkom
Nutnosť údržby ovplyvňuje mnoho faktorov. Skutočnosť, že konštrukcia je zapustená čiastočne do vody a musí odolať jej vplyvom, musíme brať na zreteľ. Dôležité je teda použitie vhodného dreva, hrúbky kolov a tiež množstvo kyslíka či teploty vody. V každom prípade si nechajte poradiť, zvýšite bezpečnosť stavby, ale aj jej životnosť.