Ak sa pozrieme na dnešný spoločenský systém, alebo konkrétnejšie na spoločenské fungovanie ľudí v štáte otvorene a bez ružových okuliarov, čaká nás viacero smutných zistení, medzi tie najviditeľnejšie a najbolestivejšie sa však radí častý rozvod manželstiev, kedy je jedným z najhlavnejších a najčastejších dôvodov práve finančná situácia dnešných rodín. Práve táto vizitka hovorí za všetko, nakoľko rodiny by mali byť základom každého štátu. Ale tento princíp je zdá sa iba peknou frázou z USA, ktorá u nás nemá zázemie v realite, skôr naopak.

svatba

Rodinám sa hádžu z finančného hľadiska pod nohy samé prekážky a sú iba obyčajným terčom záujmu tých, ktorí chcú na tomto pochopiteľnom a očakavajúcom záväzku dvoch zamilovaných ľudí zarobiť a následne ich dostať do kolotoča úverov a povinnosti splátok. Rodina má finančné záväzky voči štátu a súkromným spoločnostiam a žiaľ, malo by to byť opačne, respektíve štát by mal spraviť všetko preto, aby záväzok manželstva priniesol určité výhody a teda i motiváciu k založeniu rodiny.

Situácia v tejto oblasti pravdepodobne nie je ružová ani v Čechách, kde sa rozvody už niekoľko rokov pohybujú na vysokej hranici údajne až 45-50 %. Aj v tejto krajine sú dôvody totožné, výraznou mierou sa pod nich podpisuje otázka finančného stavu.

manželství

Vyrastali sme na rozprávkach, románoch a povestiach, v akých láska vyhráva nad peniazmi a v ktorých je budúca nevesta ochotná utiecť zo svojho prepychového zámku plného istôt len preto, aby zostala s láskou svojho života- jej mladým nápadníkom. Ach, tak veľmi si všetci prajeme, aby to bolo také jednoduché aj v skutočnosti. Ale doba hradov a zámkov zrejme nepoznala prepúšťanie s práce či nutnosť začínajúcej rodiny zobrať pôžičku. Spomenuté rozprávky sú pre dnešnú dobu úplne nezmyselné, ale tá ich duševná podstata či krása v nás zostáva i dnes. Preto je nadmieru dôležité v uzatváraní manželstiev a zakladaní rodín pokračovať, ale rovnako tak je potrebné uvedomiť si, že svet nie je prajným a pekným miestom a treba si začať organizovať financie smerom, aby sme sa nedostali do zbytočných nesplatiteľných dlhov.