Bratislavčania si chodia pravidelne zarábať do Rakúska, to však platí aj o darovaní plazmy. Plazma je jedna z dôležitých zložiek vo farmaceutickom priemysle, kým krv sa odoberá celá i z plazmou, plazma sa obnovuje 3x rýchlejšie ako krv. Plazma je pre telo veľmi dôležité, svojrázne sa dá povedať, že plazma je tá zložka, ktorá dopomáha zoceľovať telo. Keď sa zraníte, tak tá chrasta ktorú máte, je zaschnutá plazma.

buňky

Peniaze a pomoc
Hovoríte si, že keď niekto daruje plazmu a dostane za to peniaze je to nemorálne? Podľa môjho názoru je to celkom spravodlivé, pretože za vašu plazmu dostávajú peniaze. Viac ako trištvrtina plazmy, ktorú odoberú sa podáva do liečiv, za ktoré sa platí, i kebyže darujete plazmu zadarmo, stále bude tá istá cena za lieky, len tá jedna štvrtina plazmy sa podáva ľudom v núdzi.

lékař

Základné informácie
Hainburg Europlazma niekoľkokrát aktualizovala svoju ponuku pre darcov. Momentálne pred pár rokmi zvýšili sumu na 25€ za darovanie a k tomu minerálka priamo v sále. Rýchle prijatie na sálu, rôzne bonusy za darovanie, káva a voda zadarmo. Doprava je veľmi zahustená, cez Hainburg Hauptplatz a Bratislavou chodia spoje približne každých 20 minút. Najpresnejšia linka je Slovak Lines, spoj 901 patrí do mestskej hromadnej dopravy, avšak na internete nemá dakedy presné údaje. Môžete nastúpiť na Autobusovej stanici alebo Moste SNP, lístok pre študentov je 0,75€ a dospelých 1,50€. Na začiatku si treba viac prečítať na internete podmienky, časť z nich predkladám tu:

–          Musíte mať pravidelnú, pestrú stravu a dostatok tekutín. Musíte vážiť viac ako 50 kíl a menej ako 150
–          Nemôžete byť v lekárskom ošetrení, tam vám potom vysvetlia koľko sa čaká
–          Tetovanie a pirsingy povolené, ale za každý nový pirsing a tetovanie sa čaká 4 mesiace
–          Alkohol a cigarety nie sú problém, pokiaľ nemáte v krvi zbytok alkoholu, na to si dávajte pozor
–          Drogy, prostitúcia, homosexualita, promiskuita, drastické diéty, samovražedné sklony a ľudia s pohlavnými chorobami majú prísny zákaz darovať krv
–          Tehotné a kojace ženy, neplnoletý, ľudia po ťažkom úraze musia čakať
–          Musíte vymenovať všetky lieky ktoré užívate, alergie, kedy ste užívali naposledy antibiotiká a či ste v poslednom čase neboli chorý
–          Interval darovania je približne 3 dni regenerácie, môžete darovať znova po 3 dňoch

analýza

Personál je milí a komunikatívni, hovorí sa tam po slovensky a len pár doktorov hovorí len po nemecky a anglicky. Darovanie trvá približne 45 minút a najťažší je prvý odber, ale po 5 darovaní už nebudete mať žiadne vedľajšie účinky. Vedľajšie účinky pri prvom darovaní je zvyčajne malátnosť, únava a pocit tiaže. Ak máte záujem sa zapojiť, stačí si vyhľadať na internete telefonický kontakt Hainburg Europlazma a dohodnúť si termín stretnutia. Ochotne vám poradia aj ohľadom spojov do Hainburgu.