V poslednej dobe počúvame a čítame o mene Bitcoin na každom kroku. Avšak aj z môjho pohľadu je na mieste úvaha, akú má skutočne hodnotu, respektíve skôr- čo si kúpime za túto menu?

měna

Je pravdou, že niektoré podniky, zatiaľ ich je však málo, túto menu už začínajú používať ako možné platidlo, avšak bitcoiny si nechá na účte podnik, prispejeme k jeho investícii do budúcna. A práve to je to, čomu sa chcem v článku venovať. Povedal by som, že táto nová mena je zatiaľ iba akousi investíciou do budúcna, ktovie, čo si za bitcoiny raz budeme môcť kúpiť. No mena sa stáva takou populárnou, že možno o pár rokov za ňu skutočne kúpime niečo viac, rovnako tak ako za dnešné platidlá, napríklad Euro.

Na jednej strane pripomeniem, že nad touto novou elekronickou menou nemá kontrolu centrálna banka, čo mnohí dnešní ľudia, ktorí majú v podstate oprávnené neveriace názory na dnešný systém, označujú za jej najväčie plus. Na druhej strane si myslím, že z dôvovu považovania Bitcoinu za „protisystémové“ platidlo, je dnes mena ešte v podstate nefunčkná. Možno sa tým najmocnejším ľuďom táto investícia nepáči a nemajú záujem ju podporiť. No ale môže byť pravdivé i oficiálne vysvetlenie, v ktorom sa tvrdí, že sa čaká na ustálenú hodnotu tejto meny, zatiaľ je to ako na kolotoči.

otázka

Ešte bližšie, posledné mesiace, sa de facto môžeme dočítať o tom, ako Bitcoin klesá, ako sme od týchto investícií zasa odrádzaní. No je skutočne ťažké posúdiť, kde je tá pravda a ako to nakoniec bude v budúcnosti.
Avšak začínalo to veľmi optimisticky, vravelo sa o skutočne prospešnej a rastúcej investícii. Ktorá strana mince teda nakoniec zvíťazí? Priznám sa, že práve to je asi najdôležitejšie, podľa toho sa asi treba prispôsobiť. Je to tak trošku ako legálny hazard. Na jednej strane očakáveme, že o pár rokov budeme mať touto investíciou cenný účet, na druhej strane zasa posledné dni počúvame, ako tá hodnota klesá. Bude investícia vyhodeným majetkom, alebo si za ňu raz kúpime auto či dom?