Lezenie je aktivita používania rúk, nôh, ale aj akejkoľvek inej časti tela na vystúpenie strmého objektu. Horolezectvo je ako aj zábavne športovanie tak aj, záchranarstvo ho často využíva v núdzových operáciach. Športuje sa vo vnútri a vonku, na prírodných a umelých štruktúrach.

horolezec
 
 
Výber tej správnej výstroje.
          Ak sa chcete venovať tomuto športu naplno, musíte trochu aj investovať. Môže to by na začiatok dosť ťažké pokiaľ ide o horolezecké zariadenie. Vás život bude do značnej miery závisieť od vybavenia, ktoré si kúpite. Vždy si kúpte veci, v ktorých sa budete cítiť príjemne a nič vás netlačilo. Vždy to neznamená, že musíte kúpiť tie najdrahšie vybavenia, ale poraďte sa s niekým, kto tomu rozumie a poradí vám zlatú strednú cestu. Na začiatok je najlepšie kúpiť vybavenie v kamenných obchodoch, aj keď mnoho ľudí v dnešnej dobe preferuje nákup z internetu. V obchodoch sú predajcovia zaškolený a radi vám pomôžu z výberom. Horolezecká výbava je zvyčajne dosť rovnaká, jedná sa iba o kvalitu materiálu, ktorá je nesmierne dôležitá.

          Pravdepodobne najdôležitejšou časťou, ktorú potrebujete je poriadna horolezecká obuv. Veľa stien, či už v horách alebo aj vo vnútri majú povrch, ktorý je pre nekvalitnú obuv rizikom. Myslite, aj nato, že v tejto horolezeckej obuvi budete celý deň. Uistite sa, že si vyberiete pohodlné topánky.

horolezecká stěna
 
Ako správne používať svoje telo.
 
          Väčšina ľudí, keď začne liezť, venuje veľa pozornosti, čo je priamo pred nimi, chytia sa na najbližšom mieste rukoua skoro sa tiahnu nohami na skalu. Pevnosť horného ramena je pri lezení dôležitá, ale skutočný lezci používajú všetko, čo majú k dispozícii, aby sa dostali na vrchol. Môže to znieť prirozene, ale používanie celého tela zjednodušuje celý proces lezenia, ako používať a ťahať sa iba rukami.
 
Postroj a pády.
          Myšlienka, ako zísť zo steny väčšinu začiatočníkov vystraší. Hoci je dobré rozvíjať svoju silupomalým spúštaným, ale je tiež dôležité, aby ste mohli dôverovať svojmu zariadeniu a to znamená, že niekedy bude musieť padnúť, aby ste vedeli, ako to funguje. Nie je to vždy také strašné, ako to navonok vyzerá. Váš prvý pád vám umožňuje vedieť, že vaše lano a postroj robia svoju prácu ako majú a naozaj vám pomôžu dôverovať, že aj ak sa šmyknete nemusíte si ublížiť. Ak máte radi adrenalín, pády a spúštanie sa dolu z hôr, sa vám môže začať aj páčiť.